stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Przyroda

W kamiennych kręgach nie tylko tych w Węsiorach, ale w każdym miejscu mocy możemy spotkać takie szczególne małe roœlinki przylepione do kamieni. Maja różne kształty i kolory. Odznaczają się szczególną odpornością na warunki bytowe, nawet starte wyrastają na nowo, są niesamowicie żywotne. Występują nie tylko w miejscach mocy o szczególnym magnetyzmie, ale w strefie podbiegunowej gdzie pole magnetyczne jest nieskażone i bardzo silne, występują w obszarach górskich, które są wypiętrzeniami skał spowodowanymi najeżdżaniem płyt tektonicznych, występuje tam szczególny rodzaj magnetyzmu.

Czytaj więcej: Przyroda

Astronomia

Jak podaje Encyklopedia Wszechświata, ludzie obserwowali niebo już w czasach prehistorycznych.
Spotykane w Europie liczne stanowiska ustawionych na sztorc głazów, uważa się za pierwsze obserwatoria, w których układ kamieni wyznaczał położenie słońca lub księżyca w określone dni, np. w dzień równonocy wiosennej i jesiennej. Prawdopodobnie odprawiano wtedy obrzędy religijne, jednak nadal dokładnie nie wiadomo, jaką funkcję spełniały te kamienie.

Czytaj więcej: Astronomia

Legendy

Kamienne kręgi pojawiły się na Pomorzu około drugiej połowy I w. n.e., wraz z plemionami pochodzącymi z południowej Skandynawii Gotów, a później Gepidów.
W tym okresie nasilały się zmiany klimatyczne spowodowane postępującym ochładzaniem. Zmiana klimatu wpłynęła na skrócenie się okresu wegetacji roślin i na wielkość zbiorów zbóż w całej Skandynawii. Odczuły to również plemiona zamieszkujące południowe wybrzeża Skandynawii, Goci. Lata nieurodzaju, głodu, przeludnienie, coraz trudniejsze warunki egzystencji w chłodniejszym klimacie, oraz opowieści o ciepłych krainach, gdzie ich mieszkańcy żyją spokojnie i dostatnio, wpłynęły zapewne na podjęcie decyzji o poszukiwaniu lepszych warunków życia.

Czytaj więcej: Legendy


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u