stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Mściszewice (k. Węsior)

Kurhany

Wokół Mściszewic naliczono jeszcze sto lat temu ok. 350 kurhanów, z czego większość uważa się za dzieło ludzi kultury „łużyckiej”, choć ok. 10 kurhanów przyporządkowano do późniejszej kultury wschodniopomorskiej. Dziś nie zostało już z nich wiele: osobiście udało mi się dotrzeć zaledwie do 3 zachowanych kurhanów „łużyckich” w lesie sosnowym 0,5 km na zach. od wsi.

Dwa z nich znajdują się po północnej stronie drugiej z kolei prawej odnogi drogi do Augustowa, niedaleko po jej rozejściu się z tą drogą. Różnią się istotnie średnicą (drugi z kolei jest największy z wszystkich trzech), ale oba są podobnie zarośnięte darnią i trawą, tak że trudno coś wnosić o ich konstrukcji. Jedynie na podstawie trzeciego kurhanu, po drugiej stronie drogi, domyślać się można jakiegoś rodzaju konstrukcji kamienno-ziemnej. Kurhany po prawej są nieco naruszone wkopami, ale ich kształt pozostaje bardzo wyraźny i regularny. Być może między nimi był jeszcze jeden kurhan, ale jego ewentualny nasyp został niemal zupełnie zniszczony gospodarką leśną. największe wrażenie robi największy z kurhanów: nie tylko wielkością, ale i w miarę odkrytym położeniem, zapraszającym wręcz do chwili wygodnego i przyjemnego wypoczynku.

Jeszcze trochę dalej od wsi, tą samą drogą dochodzi się do Piaśnicy, w których znaleziono zabytki kultury wschodniopomorskiej. W jednym z wykopów po-archeologicznych nad jej krawędzią zobaczyć można jeszcze jeden zabytek kamienny: wieniec z głazów o niewielkiej średnicy, który stanowił onegdaj część grobowca wschodniopomorskiego, nie przykrytego jednak podobno nasypem.

Do Mściszewic dostać się można autobusem Gdynia-Sulęczyno, ale bardziej malownicza jest chyba droga prowadząca tam z Węsior, a nadająca się tylko do pieszej wędrówki (3,5 km od skrzyżowania w Węsiorach).

21.6.01


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u