stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Buniewice

Kurhan i święty kamień

Moje poszukiwania 2 megalitycznych kurhanów wymienianych koło tej wioski były chyba jednymi z najtrudniejszych badań terenowych do tej pory, głównie za sprawą tamtejszej kłującej roślinności, upartych chaszczy i kąśliwych a dorodnych owadów. Prawdę mówiąc kurhan zobaczyłem dopiero po tym jak porzuciłem już na to wszelką nadzieję. Jego nasyp jest dość mocno zmaltretowany, ale nadal wyraźnie widoczny na ornym polu za warzywnymi ogródkami, niedaleko od asfaltowej drogi do Chrząszczewa (na wysokości jej szutrowej odnogi do Królewskiego Głazu). Skromny dziś z wyglądu, musiał mieć wiele wytrwałości by ostać się tak długo na swoim polnym posterunku. Na pewno też nie przypadkiem usypano go w okolicy Królewskiego Głazu; nie zdziwiłbym się gdyby płn. część Chrząszczewskiej Wyspy stanowiła niegdyś zorganizowany przestrzennie święty krajobraz, widoczny z niewielkiego wyniesienia na płd. od zachowanego kurhanu, skąd mogła prowadzić droga do Głazu z kurhanami po obu stronach.

Sam Głaz wygląda do dziś niesamowicie i przyciąga nadzwyczajną liczbę (zmotoryzowanych) zwiedzających). To ogromny naturalny narzutowiec wystający na ponad 3 m z wód zalewu Kamieńskiego w pobliżu płn., dość wysokiego brzegu Wyspy. Trudno wyjaśnić na czym to polega, ale jego obecność jest bardzo mocna, pierwszy widok – oszałamiający, a ma też w sobie jakąś niespodziewaną siłę przyciągającą. Jedyne znane mi podanie łączy go z polskim królem, który oglądać miał z niego paradę pomorskiej floty, co należałoby odczytywać raczej jako gest zdobywcy, podyktowany znaczeniem samego Głazu raczej niż względami praktycznymi. Choć miał on być kiedyś jeszcze 3 razy większy (w co aż trudno uwierzyć) , pobliski brzeg Wyspy był z pewnością znacznie wygodniejszym i raczej wyżej położonym punktem obserwacyjnym.

Dodatkowym dowodem wielkiego znaczenia Głazu w dawnych czasach jest to, że dał nazwę tak znacznemu w średniowieczu grodowi jak Kamień Pomorski. Do Buniewic jest z Kamienia niedaleko, można też podjechać autobusem (choć rzadko chodzi).

30.7.00

Dopiero po powrocie z wyprawy, zaciekawiony tym co zobaczyłem, wykazałem dość determinacji by dotrzeć do monografii p. Cnotliwego. Okazało się, że na dzisiejszej Wyżawie było jeszcze w XIX w. aż 18 megalitów, zbudowanych z ok. 10 głazów ustawionych w kręgi. Jeden z nich miał jeszcze zachowany nasyp kurhanu. Zostały całkowicie zniszczone przy wydobyciu kredy do cementowni w Buniewicach, czego świadkiem pozostaje do dziś podmokły krater. Wiadomo też, że na płn. od wsi wysadzono w powietrze jeszcze co najmniej jeden grobowiec, a ślady osadnicze kultury pucharów lejkowatych znalezione w płd.-zach. części Wyspy i w jej otoczeniu sugerują, że była ona miejscem uświęconym dla mieszkańców ówczesnego Wolina, którzy zapewne przepływali Dziwnę by odprawiać tu swoje obrzędy, chować zmarłych i czcić bogów Królewskiego Kamienia.

W: E.Cnotliwy, Powiat kamieński w starożytności, 1966


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u