stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Górka Klasztorna k/ Łobżenicy

Znane sa dęby rogalinskie z parku narodowego k/Kurnika Wlkp. uwiecznione na słynnych obrazach z natury Leona Wyczółkowskiego.
Podobne im urodą i wiekiem są dęby góreckie, rosnące w starożytnym gaju otaczającym Sanktuarium Maryjne na Krajnie w północnej części Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Sanktuarium Góreckie jest najstarszym w Polsce, zostało postawione na dawnym miejscu mocy i kultu, o czym świadczą relikty z przeszłości kamienne kręgi. Miejsce to do dzisiaj emanuje silną energią, a woda ze studni posiada niezwykle właściwości, o czy osobiście się przekonałem będąc w 1988 roku na rekolekcjach oazowych. Myślę że po tylu larach warto odwiedzić to miejsce ponownie, żeby spojrzeć na nie z innej perspektywy.
Warto to miejsce odwiedzić i zagłębić się w ciszy i spokoju tego uroczego miejsca. Warto zobaczyć najstarszy zabytek, granitową kropielnice stojąca w kruchcie kościoła, była prawdopodobnie najstarszą chrzcielnicą w Krajnie. Jest notowana przez wszystkie magazyny sztuki tych ziem jako zabytek wczesnośredniowieczny. Dowodem na to że górecki granit służył kiedyś celom sakralnym świadczą wyryte krzyże Bożogrobców i Jerozolimskie, wizerunek Chrystusa Salwatora wyrzeźbiony z inicjałów IHS/ greckie jota, eta, sigma/ Jezus/ - z tym że na głowę postaci przypada jeden z 10-ciu guzów / dziesięć przykazań Bożych /.  Jest tym wyrażona najstarsza Biblia Ubogich, czytelna dla neofitów, a zarazem cenna dla tych, którzy czcili Światowida. Granit ten przedstawiający twarz bóstwa ma także wyrzeźbioną swastykę, starożytny znak słońca i światła, zanim Hitleryzm przejął go dla siebie w niecnym celu. My wiemy że Bogiem Światła dla Słowian był Światowid.
Warto też zwiedzić Muzeum Misyjne.

Zdjęcia Andrzej Lamparski
tekst na podstawie broszurki "GÓRKA KLASZTORNA-krótki rys historyczny" opracował Eugeniusz Leciej


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u