stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Pomorze

Babi Dół, Borcz --->>>

Borkowo Megalit --->>>

Brzesko                                   
Kurhan

Bukowina, Święte (k. Siemirowic)
Kurhany (kultury łużyckiej) z 1.000-750 r. p.n.e.
Źródło: Pomorania Antiqua X

Buniewice --->>>

Burchardztwo --->>>  

Buszkowy Górne --->>>

Bytowo
Poniemieckie zabudowania tuż za Bytowem, obecnie użytkowane przez Koło Łowieckie „Rogacz”, nazywają się m.in. Kurhany. Zapewne nie przypadkiem, ale nic bliższego nie udało mi się dowiedzieć, a krótka wizja lokalna też nic nie przyniosła (choć teren jest odpowiedni, nieco wyniesiony nad wodą). Przed wjazdem do Bytowa z Błotna drogę wskazuje tablica: „Kurhany 666,66 m” (!).

Cerkwica    
W okolicy 2 kurhany

Cewice   
Kurhany (kultury łużyckiej) z 1.000-750 r. p.n.e. w okolicy (pytać w nadleśnictwie Cewice).

Chwarzno                               
500 m od zabudowań wsi, za rzeczką przy rozwidleniu dróg do Starej Kiszewy i Kiszewskiego Zamku jest tu wzgórze, na którym chowano zmarłych co najmniej od czasów kultury „łużyckiej”. W II w. n.e. ludzie kultury wielbarskiej zbudowali tam 2 kręgi (wieńce) kamienne: północny o śr. 12,6 m z brukiem kamiennym i południowy o śr.19,7 m wypełniony 30 cm warstwą żwiru i drobnych kamieni. W kręgu płd. pochowano młodą kobietę, która jeszcze do niedawna straszyła miejscowych jako duch bezgłowej Białej Damy. Dziś wzgórze jest niestety mocno zniszczone orką, ale podobno widać jeszcze jakieś kamienie.
W: Z otchłani wieków Pomorza Gdańskiego, Gdańsk 1998/1999, s. 67
Informator Archeologiczny 1979 str. 104, 1984 str. 94, 205

Cisewie Lutom  
(k. Karsina, Bory Tucholskie), Lutom (Tucholski Park Krajobrazowy) ´
Po 1 kurhanie kultury wielbarskiej. Kiedyś były tu też chyba kamienne kręgi, zniszczone pod koniec XIX w.

Damnica   
Domniemany megalit na polu na stoku dolinki, 500 m od Charśnicy (zwany dawniej Huenerbrinke w Karzniczce).

Dobra    
Kurhany, grodzisko
Z 6 lub 8 wzmiankowanych tu kurhanów udało mi się dostrzec w terenie tylko 4: 3 duże, o śr. ponad 10 m i wys. nasypów do 1 m, a razem z nimi jeden mniejszy. Gdyby nie wyraźna na drugi rzut oka regularność kształtu, można by je wziąć za naturalne pagórki: skłony nasypów są łagodne, a przykrywa je dokładnie ta sama ściółka co resztę okolicznego lasu. Położone są w dość szczególnym miejscu, na wysokim, stromym brzegu zmeliorowanego Jez. Dobrzańskeigo (Doberskiego, Wielkiego, Czapla), na wzgórku odciętym z jednej strony spektakularnym jarem spadającym ku Jezioru. Jest to nasada dawnego Półwyspu Czapla Szyja, na którym położone jest grodzisko z IX-XII w. n.e. zwane Żurawim Ostrowem, o którym legenda mówi, że zostało zbudowane przez olbrzymy. Jest ono dość rozległe, z systemem wałów i fos i podgrodziem, a przy tym dość gęsto zarośnięte, tak że najokazalszy jego widok jawi się z szosy nowogardzkiej, tj. z dawnego zach. brzegu Jeziora.
Zarówno do kurhanów jak i grodziska prowadzi ścieżka przyrodniczo-historyczna (wspaniała inicjatywa!). Grodziska nie sposób nie zauważyć z daleka, natomiast wzgórze z kurhanami znajduje się za paśnikiem przy wsch. odnodze ścieżki.

31.7.01

Dolice
Archeologom znane tu są kurhany z ok. X w., ale na miejscu nikt nic nie wie (nawet leśni).

Dubowo
Kurhany (kultury łużyckiej) z 1.000-750 r. p.n.e.

Dłusko --->>>

Gacko    
Kurhany
W: E.Cnotliwy, Powiat kamieński w starożytności, 1966, str. 210

Gapowo    
Było tu ponad 100 kurhanów kultury „łużyckiej”.

Głuszczynko    
(k. Potęgowa), Kozy/Kozin (k. Oskowa) ´
Były tu chyba grobowce megalityczne.

Głuszczyno --->>>    

Gniewino    
Były tu 34 kurhany kultury „łużyckiej” i kurhan kultury „pomorskiej” ze skrzyniami kamiennymi.

Gogolewko --->>>

Golice    
(k. Cedyni) PAPP
Kurhan

Grabowo    
27 kurhanów (w 3 grupach) z ok. 500 r . p.n.e. w lesie koło polnej drogi z Sylczna.
http://www.kurierbytowski.com.pl/kur-33/17.htm

Grzybnica --->>>

Grodziska
Są też w Puszczy grodziska: na Chojnie i nad Jez. Zgniły Grzyb. W pobliżu Puszczy są też grodziska nizinne, pierścieniowate w Kołbaczu i między Jez. Płonnem a oraz kurhany z epoki brązu nad Krzekną.
http://www.bukowa.px.pl/

Jamno
Kręgi z głazów o średnicy 10-20 m na Bugasowym Wzgórzu, podobno dość mocno zniszczone uprawą. Koszalińscy archeolodzy uznali je za pozostałości cmentarzyska kultury pucharów lejkowatych (z tego okresu co w Borkowie.

Jaroszewy
W XIX w. były tu jeszcze kamienne kręgi – teraz zostały już tylko kurhany w lesie k. drogi do Czarnocina.

Jez. Woświn --->>>

Jez. Wisala --->>>


Kamienica Królewska --->>>

Kamień --->>>

Kapalino
Kurhany
Kurhany „łużyckie” (z X-VII w. p.n.e.) na zach. od wioski. Niestety, kurhanom tym grozi całkowite zniszczenie, gdyż teren kurhanowiska został wykupiony przez prywatnych właścicieli, którzy zamierzają tam postawić domki letniskowe (nad jeziorem). Dotarłem za to do kilku kurhanów przy ul. Gajowej. Są to kopce wysokości 1,5-2 m, ziemne. Zauważyłem też nikłe resztki kamieni.

Karsk      
Głaz kultowy Skamieniały Chciwiec.

Karsko    
Dwa trójkątne grobowce megalityczne typu kujawskiego (kultury pucharów lejkowatych) 3 km na płn.-wsch. od zabudowań wsi.
W: A. Szymańska (red.), IX Sesja Pomorzoznawcza ..., s. 20

Kartlewo    
Grobowiec kultury amfor kulistych, chyba megalityczny.

Karwowo    
Cmentarzysko kurhanowe (kilkanaście kurhanów) jest według danych miejscowych leśników (sam tam nie byłem) nad Regą, przy samej rzece, ok. 2 km na pn-zach. od Karwowa, w oddziale 76c Nadleśnictwa Łobez.

Kołczewo    
Grodzisko Wolinian

Kosin    
„Kamienny krąg”

Krępcewo    
Grobowce megalityczne typu kujawskiego. Po wykopaliskach miał tu być założony skansen archeologiczny.
W: Sprawozdania Archeologiczne 29, str. 83
A. Szymańśka (red.), IX Sesja Pomorzoznawcza ..., s. 20

Kurcewo
Grodzisko. W XIX w. były tu jeszcze 2 długie grobowce megalityczne typu kujawskiego, na płn.-wsch. od wsi.

Leśno --->>>

Lębork --->>>

Lubiatowo    
Kurhan
Kurhan z epoki brązu za wsią, dróżką w lewo od drogi do Osieków Lęborskich. Kurhan ten został zrekonstruowany przez archeologów, posiada dobrze widoczny nasyp kamienny. Archeolodzy zrekonstruowali też grób korytarzowy wewnątrz kurhanu. Do kurhanu prowadzi żółty szlak turystyczno-rekreacyjny, kończący się przy leśniczówce Szklana Huta.

Lubiechów    
Kurhany

Lublewo Gd.
Mogą tu podobno być pozostałości po kręgach kamiennych

Ludwikowo
Kurhany (kultury łużyckiej) z 1.000-750 r. p.n.e.

Łupawa --->>>

Malczkowo    
Megalit trapezowaty w lesie (Łupawskim) na płd.-zach. od wsi, 300 m od wody, między moreną (od płd.) a zatorfioną równiną (od płn.).

Mieroszyno --->>>  

Mierzyn    
Był tu grobowiec korytarzowy kultury amfor kulistych, najmniejszy w Polsce (dł. 1,2 m).

Mikorowo-Karwno    
3 grobowce megalityczne w lesie koło leśnictwa, na wąskiej, wyższej terasie 30 m nad przepływającą poniżej Łupawą, 200 m od wody (zwane dawniej Huenenberg i Huehnerberg w Podkomorzycach). Miejsce to występuje w literaturze archeologicznej jako „Karwno st. 6”, później jako „Mikorowo-leśnictwo st.4”. Leśnictwem, o którym tu mowa zdaje się być opuszczona leśniczówka Szczyrki, a jeżyka należałoby podobno zasięgnąć u leśniczego w Karwnie, który interesuje się wykopaliskami. W Mikorowie (właściwym) odkryto podobno kurhany z kamieniami: żużlową droga z Karwna dochodzi się do rybakówki, która dosłownie postawiono na cmentarzysku. Podobno wzdłuż Pogorzelicy (płynie stąd do Runowa) jest wiele stanowisk archeologicznych, na terenie leśnictwa w Mikorowie (wsi).

Moskorzyn      
Grodzisko pierścieniowate z VIII-IX w.

Mściszewice --->>>

Mokre/k Koszalina

Mirachowo --->>>

Myślęcinek --->>>  

Niesiołowice   
6 kurhanów kultury wielbarskiej i kurhany (kultury łużyckiej) z 1.000-750 r. p.n.e. Mówiono mi, że można je znaleźć skręcając w prawo, w las, z drogi Niesiołowice-Węsiory, ale znalazłem tam tylko głazowisko z niedużych kamieni w piaśnicy – dość intrygujące, ale stanowczo nie będące kurhanowiskiem.

Nowe Objezierze  
Na płd. od wsi jest podobno zgrupowanie kurhanów z epoki brązu o śr. 10-30 m, wysokości do 2 m. Podobno dobrze zachowały się płaszcze kamienne, porośnięte drzewami i krzewami.

Nowy Barkoczyn
W 1904 r. Rozkopano tu 4 kurhany z 650-500 r. p.n.e., z czego jeden miał 6 m śr. i 1 m wys., z kamiennym płaszczem nakrywającym skrzynię z płyt piaskowca z urnami.

Nowy Łowicz --->>>

Obryta          
Grodzisko

Odry --->>>

Orzeszkowo    
Cmentarzysko kurhanowe nad Mołstową, na pd.-wsch. od Orzeszkowa (gmina Resko; to jest między Gryficami a Łobzem) W oddziale 140d obrębu leśnego Resko Wsch., w pobliżu rzeki Mołstowej znajduje się wczesnośredniowieczne cmentarzysko ciałopalne. Jest tu 16 kurhanów. Miejscowe Nadleśnictwo posiada informacje, że w 1925 r. podczas badań archeologicznych w trzech rozkopanych kurhanach stwierdzono po 5-6 pochówków ciałopalnych i szkieletowych.

Osowo Leśne
Menhir, stojący jeszcze podobno na wysokim brzegu Wdy, między zabudowaniem Polka a leśniczówką Sowi Dół, jest podobno jedyną pozostałością po miejscowym cmentarzysku Gotów z kręgami kamiennymi - resztę kamieni wywieziono na budulec

Pargowo    
Kurhan

Piaszno W --->>>  

Poganice --->>>

Pomietów    
Są tu megalityczne grobowce położone podobno w mało uczęszczanym miejscu, wśród drzew i krzewów, otoczone polami uprawnymi: 2 dolmeny podobne do tego z Borkowa, otoczone kręgiem z kamieni wielkości może 1-1,2 m. Do kręgu prowadzi "korytarz" z mniejszych głazów. Być może była to jakąś ogromna konstrukcja. Podobno tylko największych kamieni nie dało się wywieźć na budulec (ważą po kilka ton).
W: Informator Archeologiczny 1982, s. 30
A. Szymańśka (red.), IX Sesja Pomorzoznawcza ..., s. 20

Puszcza Bukowa
Na płd. skraju Puszczy Bukowej, między miejscowościami Glinna i Stare Czarnowo, w oddziałach 64 i 66 leśnictwa Glinna (nadleśnictwo Gryfino), na skraju rezerwatu przyrody "Trawiasta Buczyna" znane jest cmentarzysko kurhanowe z epoki brązu (1200-100 lat p.n.e.). Cmentarzysko obejmowało kilkaset mogił kamiennych. Każda mogiła zawierała jedną lub kilka skrzyń kamiennych nakrytych płaszczem kamiennym i otoczonych kamiennym kręgiem. Od poł. XIX w. cmentarzysko było niszczone na skutek wydobywania kamieni. Do dziś zachowało się 5 kurhanów słabo widocznych pod grubą warstwą darniny i ściółki. Liczne znaleziska stamtąd znajdują się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Prusewo --->>>

Rekowo
W trójkącie pomiędzy tymi miejscowościami znajduje się w lasach wiele kurhanów kamiennych i ziemnych, w tym megalitycznych.

Ryszewko    
Kurhan

Rzechcino
Megalit na polu, 625 m od wody.

Rybno --->>>

Sądów - Mogilica    
Kurhan w lasach między tymi miejscowościami

Siemirowice --->>>  

Sterza    
2 kurhany z epoki brązu
W: E.Cnotliwy, Powiat kamieński w starożytności, 1966, str. 299

Starzyska    
Podobno są tu jednak pozostałości kręgów kamiennych

Stężyca
Kurhany kultury „łużyckiej” i wczesnośredniowieczne (VII-X w.).

Skorzewo
Kurhany (kultury łużyckiej) z 1.000-750 r. p.n.e.

Strokowo    
3 kurhanowiska kultury „łużyckiej”

Strzykocin    
Kurhany z ok. X w.

Sulęczyno    
Podobno są tu 3 kurhany kultury wielbarskiej i kurhany (kultury łużyckiej) z 1.000-750 r. p.n.e.

Swierzno    
Były tu prawdopodobnie megality
W: E.Cnotliwy, Powiat kamieński w starożytności, 1966, str. 308

Szczypkowice  
Był tu podobno grobowiec megalityczny (grupy łupawskiej kultury pucharów lejkowatych): na polu na stoku dolinki, 25 m od wody (dawniej zwany Steinbusch). Z kręgu kamiennego i grobów ze stelami kamiennymi kultury wielbarskiej nie pozostał niestety żaden widoczny ślad.
W: Koszalińskie Zeszyty Muzealne 20, str. 53

Tłuczewo    
Kurhany (kultury łużyckiej) z 1.000-750 r. p.n.e.

Trechel
20 kurhanów z epoki brązu.

Ulikowo    
9 kurhanów wczesnośredniowiecznych i grodzisko pierścieniowate z IX-X w.

Unieszynko
W okolicy znaleziono kurhany „łużyckie”.

Warchlino
Kurhany z ok. X w.

Warnowo
Grodzisko
U płn. brzegu malowniczego półwyspu, pośrodku pięknego Jez. Czajczego, znajduje się grodzisko refugialne Wolinian z X-XII w. Choć jest dość wysokie, o częściowo całkiem stromych brzegach, nie robi wrażenia bardzo obronnego. Może w czasach gdy półwysep był wyspą, wody jeziora dawały większą ochronę, a może były tu drewniane palisady. Dziś nie widać śladów wałów, dostęp od płd.-wsch. jest całkiem łatwy i w ogóle trudno by się domyślić, że to grodzisko, gdyby nie drogowskazy i kamienna tablica (wystawiona zresztą – o ironio – dla uczczenia wrogiego wyspiarzom polskiego państwa). Tym niemniej, miejsce jest bardzo urokliwe i warto je odwiedzić. Leży na niebieskim szlaku i ścieżce przyrodniczej „Jeziora”, 2 km od Warnowa.

1.8.00

Węsiory --->>>

Wiele
Kurhany
Poszukując interesujących obiektów w Wielu dowiedziałem się od miejscowego gospodarza – człowieka zorientowanego w temacie - o kurhanach, znajdujących się w lasku blisko góry Chełmicy. Trafić tam łatwo. Idziemy drogą do Robaczkowa – jest to ulica Chełmicka – początkowo wśród pola, aż dochodzimy do zabudowań. Teraz kierujemy się pomiędzy nie i leśną drogą idziemy około dwustu metrów, aż po prawej, nieco w głębi, widoczne są dwa dość duże kopce. Oba wydają się intrygująco dostojne, o łagodnych zarysach, porośnięte gęstym mchem. Niestety widoczne są ślady dawnej eksploracji – nie jestem pewien czy przez archeologów. Nieco dalej idąc tą samą dróżką, po lewej stoi kurhan, mniejszy i bardziej zniszczony i za nim kopiec trudny do zdefiniowania i może to być twór naturalny. Miejsce w lesie cudownie spokojne i ciche mimo bliskości wsi i dla zainteresowanych obfite w sezonie w rosnące kurki. Wspomniany gospodarz wspominał też o kręcących się tu od czasu do czasu radiestetach, buszujących po lesie i zboczach Chełmicy – z jakim efektem nie wiadomo.
Kurhany przypisywane są kulturze wielbarskiej, projektowany jest tu rezerwat archeologiczny.
http://republika.pl/kromlech/wie.html

Wolin --->>>

Wyczechowo
W pobliżu wybudowania Trątkownica na prawym brzegu Raduni czarny szlak (Wzgórz Szymbarskich) omija podobno na wysokim wzniesieniu 6 kurhanów z IV-V okresu epoki brązu.

Zgojewo   
Megalit na polu na terasie nadzalewowej, 225 m od wody (dawniej zwany Haunenbrink).

Żochowo --->>>

Żychlikowo   
Ok. 60 kurhanów z epoki brązu i grodzisko stożkowate z XII-XIV w

Żychlin
Megalit
W: J. Wierzbicki, Łupawski mikroregion osadniczy..., 1999, s. 17Autorzy haseł ma tej stronie:

Ostrowite, Podwiesk – Maciej Cezak,

Grążawy, Gronowo, Gzin, Jaguszewice – Cezary Namirski

Kobylarnia-Smolno – Andrzej Lamparski i Marek Sodolski

pozostałe – Marek Sodolski.

 


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u