stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Węsiory

Zapraszamy wszystkich na spotkanie z przygodą w kamiennych kręgach w Węsiorach.
Węsiory leżą w malowniczej wręcz bajkowej Szwajcarii Kaszubskiej, należą do Gminy Sulęczyno w Powiecie Kartuskim.

Postaram się opowiedzieć o tym cudownym miejscu słowem i obrazem.

Kamienne kręgi to bardzo stare budowle megalityczne, popatrzmy na kręgi z satelity, (foto 1 I rząd) ciekawie to wygląda prawda ? Miejsce ciekawe, ale trzeba jakoś do niego trafić, nie będę dołączał mapy, bo każdy kierowca powinien ją mieć ze sobą.
Wystarczy do niej zerknąć, zaplanować trasę, a dzisiaj już coraz więcej jest urządzeń GPS z dokładnymi mapami dojazdu, więc żaden kierowca nie powinien mieć kłopotu z dojazdem.

Jadąc z kierunku Bytowa przez Sulęczyno kilkaset metrów przed wsią Węsiory przy drodze  wojewódzkiej 228 napotkamy tablice z informacją, że zbliżamy się do kamiennych kręgów. Przy wjeździe do wsi uważajmy bo na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w drogę lokalna w kierunku wsi Niesiołowice, po prawej stronie jest duża zielona tablica informująca nas, że jedziemy właściwie, (foto 2,3,4,5 I rząd). Jadąc przez wieś po prawej stronie miniemy sklep i kościół, za kościołem skręcamy w prawo zgodnie z kierującą nas tablicą (foto 5).

Jadąc natomiast z Trójmiasta jedziemy do Żukowa drogą krajową 20, następnie w Żukowie kierujemy się w stronę Kartuz drogą wojewódzką 211, w Kartuzach skręcamy w lewo w kierunku Bytowa w drogę wojewódzką 228. Mijając Szkolę Podstawową w Węsiorach już będziemy widzieć dużą zielona tablicę kierującą nas do kręgów.

Jadąc z Kościerzyny, musimy kierować się w Kościerzynie na Łebę droga wojewódzka 214, dojeżdżamy mijając Stężycę do Klukowej Huty, tam na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę wojewódzka 228, a dalej już znaki pokażą, od Klukowej Huty mamy już tylko 3 km do Węsior.
Jadąc z  Lęborka, jedziemy cały czas drogą wojewódzką 214 do wsi Klukowa Huta, tam skręcamy w prawo w drogę wojewódzką 228 mijając stację benzynową, po prawej stronie zobaczymy tablicę informująca o kamiennych kręgach (foto 3, I rząd), stąd już mamy tylko 3 km do wsi Węsiory.

Teraz jedziemy już polną drogą, trochę dziurawą, więc uwaga nie jedźcie szybko, ale dostojnie jak przystało na dojazd do miejsca tak uroczego.
Zakończeniem tej polnej drogi będzie parking na który wjedziemy, tam z radością powita nas pan Kaziu
(foto 11, III rząd) i Gocka Chata (foto 6), powitają Was tam chlebem swojskim oczywiście, pieczonym w/g starej Węsierskiej receptury (foto 7) i solą, ale już nie Węsierską, tylko zwykłą jodowana. Obejrzyjcie wszystko co Wam oferuje Gocka Chata pod opieką Alicji córki pana Kazika, a koniecznie zakupcie informator naszego Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów z okolicznościowym stemplem.
W Węsiorach już można skorzystać z noclegu w pensjonacie państwa Kamińskich, tych co prowadza Gocką Chatę.

W Gockiej Chacie będziecie mogli się dobrze pożywić smacznymi potrawami, wypić kawę i herbatę do pysznego domowego ciasta, a także zimne napoje. Potrzebę też będzie można załatwić w kulturalny sposób, jest na parkingu kabina Toy Toy (foto 12 III rząd), nie zrażajcie się jest bardzo czysta i zadbana, a więc nie biegajcie po okolicznych krzakach.

Po zapoznaniu się ze wszystkim co jest na parkingu, zakupie informatora Stowarzyszenia w którym macie cały opis jak się zachowywać w kręgach, jak korzystać z uzdrawiającej energii ruszamy w kręgi.
 Pamiętajcie że Kamienne Kręgi są zabytkiem muzealnym wielkiej klasy, podlegają ochronie prawnej. Więc trzeba się zapoznać z informacjami, żebyście nie mieli kłopotów, informacje są na tablicach przy parkingu, w folderku Stowarzyszenia, oraz w kręgach w formie  wywieszek na drzewach i na tablicach.

Wywieszki na drzewach są najlepszą i najmniej kosztowną formą informacji turystów, w jakim kręgu są,
jak się zachowywać i co to za szczególne miejsce.

Zapoznaliśmy się już z informacjami zakupiliśmy folder więc udajemy się w kręgi, prowadzi nas droga  z parkingu (foto 15, III rząd), po przejściu około 100 m znajdziemy się na rozdrożu (foto 22, V rząd), tu się droga rozwidla, idąc w lewo przez drewniany mostek ścieżką pnącą się łagodnie pod górę (foto 23, V rząd) dojdziemy do kręgu 5 zwanym kręgiem spotkań "MEROPE" (foto 26 i 27, VI rząd).
Krąg V MEROPE jest charakterystyczny, wyróżniający się trzema stelami, jest logo kręgów kamiennych w Węsiorach. Dlaczego nazwałem go kręgiem spotkań i MEROPE ? otóż bywając w kręgach często, obserwowałem zachowania ludzi tam przebywających, wszyscy chętnie tam przebywali, tam się odbywały rozmowy, panowała magiczna atmosfera. MEROPE dlatego, że zespół kamiennych kręgów w Węsiorach, jak się spojrzy na plan jest odzwierciedleniem galaktyki M45 czyli Plejad lub 7 córek ich imiona to: Elektra, Celaeno, Merope, Alcyone, Maia, Taygeta, Asterope, rodzicami byli Atlas i Pleyone, Pleyone jest gwiazdą zasłonietą.
Więc mamy 9 gwiazd w tej galaktyce, powinno zatem być 9 kręgów, poczytajmy opis jaki znalazłem na tablicy byłego już leśniczego w Sulęczynie:
Nadleśnictwo Lipusz
Inną atrakcją ukryta w leśnych zakątkach jest zabytek archeologiczny - cmentarzysko kurhanowe i kręgi kamienne w Węsiorach k/ Sulęczyna. Badania przeprowadzone przez archeologów spowodowały odkopanie 19 kurhanów, 9 kręgów kamiennych i 110 pojedynczych grobów Gotów i Gepidów.
Oprócz niekwestionowanych walorów turystycznych lipuskie lasy stanowią obfitą bazę dla licznych zbieraczy runa leśnego, ziół, jagód i grzybów, na całym terenie nadleśnictwa zlokalizowane są najbardziej atrakcyjne miejsca.
Nadleśnictwo Lipusz.
Tyle opisu na tablicy, skąd liczba 9 kręgów, z jakiego źródła została zaczerpnięta wiedza o 9 kręgach ?
Powróćmy do kręgów, w dalszej części zajmiemy się legendą i porównaniem planu kamiennych kręgów w Węsiorach i układem gwiazd w M45, a teraz dalej o MEROPE, ma średnicę....... i 17 kamieni
 


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u