stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Zbiór zasad pracy archeologów

ZBIÓR ZASAD POSTĘPOWANIA I NORM  ETYCZNYCH ŚRODOWISKA ARCHEOLOGÓW W POLSCE

Czytaj więcej: Zbiór zasad pracy archeologów

Kręgi Kamienne a archeoastronomia

Archeoastronomia, będąca skrzyżowaniem archeologii i historii astronomii narodziła się jako samodzielna dyscyplina badawcza w latach sześćdziesiątych XX stulecia. Przedmiotem jej zainteresowań jest wiedza astronomiczna naszych przedhistorycznych przodków utrwalona w zabytkowych budowlach i dziełach sztuki. Zainteresowania tego rodzaju nie były już obce uczonym XIX wieku, ale w ich rozważaniach wiele było jeszcze fantastycznych, nienaukowych wyjaśnień i interpretacji. Przełomu dokonał dopiero amerykański astronom Gerald Hawkins, autor wydanej w 1965 roku książki Stonehenge Decoded ( Stonehenge Rozszyfrowane), w której udowadniał, że czołowy zabytek architektury megalitycznej w Anglii pełnił zarazem rolę świątyni i obserwatorium astronomicznego.

Czytaj więcej: Kręgi Kamienne a archeoastronomia

Wykład Marcina Klebby

We wtorek 18 kwietnia o godz. 18:30-20:00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych mieszczącym się przy ul. 3-go Maja 27/31 odbyła się prelekcja Marcina Klebby, studenta archeologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zatytułowana „Goci i pomorskie kręgi kamienne w świetle badań archeologicznych”. Wystąpienie było jednocześnie zainaugurowaniem wznowionych comiesięcznych spotkań Klubu Sympatyków Nieznanego Świata.

Czytaj więcej: Wykład Marcina Klebby

Kamienne kręgi a labirynty

W ostatnim numerze specjalnym Focus Ekstra 6/2004 warto zajrzeć na ostatnie strony poświęcone labiryntom i mitom jakie wokół nich narosły. Artykuł widnieje pod tytułem Zagubieni w labiryncie autorstwa Hanny Adamkowskiej. Artykuł opisuje podstawowe przykłady labiryntów, znanych z Egiptu, Rzymu, Indii, Skandynawii, Ameryki i wielu innych części świata.

Czytaj więcej: Kamienne kręgi a labirynty

Wykład Marcina o kurhanach w Lewinie

Czytaj więcej: Wykład Marcina o kurhanach w Lewinie


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u