stowarzyszenie badań kamiennych kręgów

Burchardztwo/k Kartuz

Wiosną 2004 r. pani Agnieszka Kleczkowska z Kartuz będąc na spacerze ze swoim wiernym towarzyszem "Bazylem" w lesie otaczającym Kartuzy trafiła na ciekawe miejsca z kamieniami.
O znalezisku powiadomiła miejscowe media i archeologów z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Pani Agnieszka po raz pierwszy znalazła to miejsce 8 lat temu będąc na grzybobraniu, potem nie udało się jej trafić w to miejsce, gdyż nie znała dobrze tego lasu. Po raz drugi trafiła w to miejsce
wiosna 2004 r.
Na początku maja 2005 r. pani Henia z Borowa członek naszego Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów nawiązała kontakt z panią Agnieszką co zaowocowało wyprawą w dniu 8 maja
2005r. do tego ciekawego miejsca nazwanego przez p. Agnieszkę 3 buki. Muszę przyznać, że niezależnie od p. Agnieszki też wypowiedziałem te sama nazwę, nie jest to przypadek zapewne, a więc miejsce zostało ochrzczone "Trzy Buki".
  Teren znaleziska jest rezerwatem przyrody, w lesie bukowo-dębowym rosna wspaniałe wiekowe modrzewie jak rodzynki w cieście. Są tam jary i oczka wodne, mieszka tam jak twierdzi p. Agnieszka lis przechera, widziała go wielokrotnie i małe liski baraszkujące również.
W wielu miejscach widać wyraźnie usypiska kamieni już rozgrzebane. Na kilku usypiskach rosną drzewa. Jedno z nich szczególnie mnie zainteresowało, z usypiska kamieni wyrastają 3 buki i wokół tego miejsca o średnicy około 30m są leżące duże kamienie tworzące krąg, są mało widoczne bo przysypane leśną ściółką. Zaciekawiły mnie porosty na niektórych kamieniach, podobne do tych które porastają kamienie w kręgach kamiennych i megalitach.
Jesienią 2004 roku byli na miejscu archeolodzy z Gdańska, dobrze by było żeby to miejsce zostało przebadane przez archeologów.
Za możliwość bycia w tym ciekawym miejscu dziękuję p. Heni za nawiazanie kontaktu i doprowadzenie do wyjazdu, oraz p. Agnieszce Kleczkowskiej za pokazanie tego miejsca.

Zdjęcia i tekst  E. L.

Nasza koleżanka Henryka Antczak z Borowa zabrała głos na sesji rady Gminy Kartuzy

"Następnie głos w dyskusji zabrała Henryka Antczak, działacz społeczny znany nie tylko na Kaszubach. Zwróciła się ona mianowicie do kartuskich rajców o wyznaczenie pomieszczenia dla stowarzyszenia, którego jest bardzo aktywnym członkiem. Chodzi mianowicie o działania antymobbingowe, które są doprawdy bardzo ważne w czasach, gdzie praca to nie tylko szczęście, ale także stres, lęk, a nierzadko samobójstwa. Poruszyła ona także problem kamiennych kręgów w dzielnicy Burchardztwo, których znaczenie może być ważnym elementem w rozwoju turystycznym naszego regionu. Dziękujemy pani Henryce za zaufanie, jakim obdarzyła naszą Redakcję , udostępniając wszelaką wiedzę i dokumentację w tym zakresie. "


 

aktualne fazy księżyca aktualności co się dzieje na naszej gwieźdźie
stat4u